Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hygiena

Použité materiály by měly být snadno udržovatelné, omyvatelné a neměly by být náhylné k plísním nebo rozkladu ve vlhkém teráriu. Nesmí být toxické a mít ostré hrany. Terárium udržujte čisté, plísně a bakterie se rychle šíří a ohrožují obyvatelé terária.

Voda

Každé zvíře musí mít nepřetržitý přístup k čerstvé vodě. Také v tomto případě je hygiena velmi důležitá, neboť řada infekcí se může šířit prostřednictvím nádrží s vodou. Měňte vodu co nejčastěji, ale vždy, když zjistíte znečištění výkaly nebo jinými materiály. Nádobu důkladně vymyjte desinfekčím prostředkem, opláchněte a naplňte čerstvou vodou. Protože se hadi velmi rádi koupou a chladí ve vodě, používejte nádobu stabilní a tak těžkou, aby se nedala převrhnout. Použivejte vodu teplou na dotek (20-25°C), ve studené vodě muže had zkolabovat a utopit se.

Teplota

V přírodních podmínkách teplota kolísá v určitém rozmezí podle lokality výskytu jednotlivých druhů hadů. Snažte se proto co nejvěrněji napodobit přírodní teplotní výkyvy během dne a noci a během ročních období. Pokud bude terárium dostatečně velké, bude mít zvíře možnost volby mezi teplejší a studenější části. V menším teráriu používejte termostat s digitálním teploměrem a sledujte pečlivě maximální a minimální teploty.

Osvětlení

V různých světových oblastech je také různá délka dne a noci. Snažte se co nejpřesněji napodobit délku dne, podle oblasti odkud chovaný druh pochází. Během noci zajistěte zvířatům tmu, abyste zabránili vzniku stresu. Jako nejvhodnější je používání bodových žárovek, které zaměřují teplo i světlo do jednoho místa. Vždy před umístěním hada zjistěte teplotní podmínky v různých částech terária, zejména potom pod zdrojem tepla. Pozor na vysoké teploty, které mohou zvířeti způsobit popáleniny! Výkon žárovky přizpůsobte naměřeným teplotám.

Vlhkost

Vlhkost zeminy (podkladu), množství deště (rosení) a vlhkost vzduchu (relativní vhkost) jsou velmi důležité pro život v teráriu. Relativní vlhkost označuje procento obsahu vody ve vzduchu. Pokud budete mít terárium příliš suché budou mít hadi potíže při svlékání kůže, v příliš vlhkém teráriu však mohou bujet plísně a zvířata mohou trpět vřídky a strupovitostí. Vlhkost v teráriu zajistíte pravidelným rosením vlažnou odstátou vodou nebo zvlhčovačem vzduchu. Pozor - vlhkost nepřehánět.

Podklad

Typ podkladového materiálu závisí na typu terária a jeho obyvatelích. Já používám nejčastěji rašelinu promíchanou s pískem (k dostání v terra obchodech), lignocel (kokosová drť) nebo pro chřestýše hrubozrný písek. Existuje však celá řada dalších materiálů chovateli hojně používaných - dřevěné hobliny, linoleum, devěná drť atd. Důležité je pravidelné odstraňování výkalů a po určité době také výměna celého podkladu.

Zadní stěny

Boční a zadní stěny terária mají dekorativní účel, ale neméně důležité jsou také pro pocit bezpečí chovaných jedinců, snížují jejich stres a mohou být místem pro šplhání a odpočinek. Při tvorbě pozadí uplatníte svou fantazii a kreativitu. Existuje celá řada způsobů jak vyrobit hezké a účelné pozadí. Já jsem vyzkoušel několik postupu a materiálu, ze kterých vyšel nejlépe tento postup. Na zadní stěnu a jednu nebo obě boční stěny nalepím silikonem polystyrenové desky přiměřené síly, na které dále přilepím různé převisy, výstupky, odpočívadla apod. Povrch polystyrenu upravím do podoby skály pomocí páječky (pozor na smrad a dostatečné větrání místnosti). Potom postupně nanáším na polystyren disperzní lepidlo obarvené tonovací malířskou barvou (šedá, béžová, hnědá - podle potřeby) a na lepidlo vhazuji jemný písek. Vše nechám zaschnout a dílo je hotovo.

Dekorace

Pro doplnění vzhledu terária je možné použít různé druhy materiálu, kamenů, kořenů, větví, umělých i živých rostlin. Zde již záleží na vaší fantazii a dovednosti. Mějte však na paměti, že nědy méně je více. Hadi se s "tím" většinou nepárají a máte okamžitě znečištěný ten drahý pařez z obchodu nebo tak dlouho připravovanou větev z ovocného dřeva. O znečištěných umělých rostlinách ani nemluvím (nepíšu). Pokud však má terárium doplňovat vzhled našeho úžasného obývacího pokoje, tak nám nic jiného nezbývá a budeme se muset smířit s častější očistou.

a

Pokud jste se pročetli až k těmto řádkům, tak vám gratuluji. Nejspíš to s vybudováním terária myslíte opravdu vážně a mi nezbývá než vám popřát hodně štěstí a mnoho chovatelských úspěchů.

 

 

 

 mandarina.jpg

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________________